DRODZY MIESZKAŃCY!!!

KILKA PORAD PSYCHOLOGA

W związku z pandemią wszyscy przeżywamy teraz bardzo trudne dni. Nasza rzeczywistość zmieniła się i wciąż zmienia bardzo dynamicznie. Naturalną reakcją w sytuacji niepewności i nieprzewidywalności jest lęk. Ważne jest, aby nie wpadać w panikę i zatroszczyć się o siebie w tym trudnym momencie. Co może nam w tym pomóc?

  • Korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji, unikanie śledzenia nieustannie nowych doniesień o wirusie. W internecie jest mnóstwo niesprawdzonych informacji, które wzmagają lęk i panikę.
  • Akceptacja, że nie mamy wpływu na to, że wirus pojawił się w naszej rzeczywistości i czeka nas trudny czas.
  • Zadbanie o to, na co mamy wpływ – przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych (unikanie skupisk ludzi, zachowanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk)
  • Zaplanowanie działania (organizacja pracy, opieki nad dziećmi, zapewnienie wsparcia rodzicom i dziadkom). W przypadku pozostawania w domu, warto jest zachować stałą rutynę dnia (regularny sen, pory posiłków, czas na pracę i relaks). Czas kwarantanny może dać szansę na zrobienie rzeczy, na które nigdy nie było czasu.
  • Korzystanie ze wsparcia – bliskich, rodziny, przyjaciół. Ważne, aby w tym czasie nie izolować się emocjonalnie, rozmawiać z domownikami, korzystać z możliwości komunikowania się przez internet czy telefon. 
  • Rozmawianie o swoim niepokoju, lęku, obawach  – możliwość podzielenia się z innymi tym, co przeżywamy, daje poczucie ulgi oraz tego, że nie jesteśmy sami ze swoimi emocjami. 
  • Dbanie o higienę psychiczną – stres obniża odporność, dlatego ważne jest, aby zadbać o  obniżanie jego poziomu (pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe, medytacje, ćwiczenia fizyczne, stosowanie uspokajających myśli, opieranie się na faktach, modlitwa)


Opracownie: psycholog A. Nepelska

Informacja

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Redzie informuje, że osoby pozostające w kryzysie , wymagające niezbędnej pomocy psychologicznej w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19 (koronawirusem) mogą zgłaszać się telefonicznie do tut. Ośrodka celem zorganizowania telefonicznej rozmowy wspierającej z psychologiem.

Drodzy Mieszkańcy!

W związku z koronawirusem prosimy o szczególną ostrożność szczególnie Seniorów!

Prosimy Państwa o stosowanie się do zaleceń Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Komunikaty emitowane są na bieżąco m.in. w środkach masowego przekazu i w mediach społecznościowych. 

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-seniorow/

Podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Redzie prosimy o utrzymywanie kontaktu np. telefonicznego, ze swoim pracownikiem socjalnym. 


Pomoc dla osób starszych

Osoby starsze, które w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem mają kłopot z codziennymi zakupami, mogą skorzystać z pomocy wolontariuszy.  Warunkiem jest zgoda na udostępnienie swojego adresu wolontariuszom zgłaszającym się do pomocy w MOPS Reda.

 W tej sprawie prosimy o kontakt telefoniczny z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Redzie, tel. 58 678 58 65. Zgłoszenia będą weryfikowane

ul. Derdowskiego 25, 84-240 Reda

ZMIEŃ
KONTRAST