KILKA PORAD PSYCHOLOGA
W związku z pandemią wszyscy przeżywamy teraz bardzo trudne dni. Nasza rzeczywistość zmieniła się i wciąż zmienia bardzo dynamicznie. Naturalną reakcją w sytuacji niepewności i nieprzewidywalności jest lęk. Ważne jest, aby nie wpadać w panikę i zatroszczyć się o siebie w tym trudnym momencie. Co może nam w tym pomóc?
- Korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji, unikanie śledzenia nieustannie nowych doniesień o wirusie. W internecie jest mnóstwo niesprawdzonych informacji, które wzmagają lęk i panikę.
- Akceptacja, że nie mamy wpływu na to, że wirus pojawił się w naszej rzeczywistości i czeka nas trudny czas.
- Zadbanie o to, na co mamy wpływ – przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych (unikanie skupisk ludzi, zachowanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk)
- Zaplanowanie działania (organizacja pracy, opieki nad dziećmi, zapewnienie wsparcia rodzicom i dziadkom). W przypadku pozostawania w domu, warto jest zachować stałą rutynę dnia (regularny sen, pory posiłków, czas na pracę i relaks). Czas kwarantanny może dać szansę na zrobienie rzeczy, na które nigdy nie było czasu.
- Korzystanie ze wsparcia – bliskich, rodziny, przyjaciół. Ważne, aby w tym czasie nie izolować się emocjonalnie, rozmawiać z domownikami, korzystać z możliwości komunikowania się przez internet czy telefon.
- Rozmawianie o swoim niepokoju, lęku, obawach – możliwość podzielenia się z innymi tym, co przeżywamy, daje poczucie ulgi oraz tego, że nie jesteśmy sami ze swoimi emocjami.
- Dbanie o higienę psychiczną – stres obniża odporność, dlatego ważne jest, aby zadbać o obniżanie jego poziomu (pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe, medytacje, ćwiczenia fizyczne, stosowanie uspokajających myśli, opieranie się na faktach, modlitwa)
Opracownie: psycholog A. Nepelska